Fantasy-World

Lumea imaginatiei tale

Ultimele subiecte

» ID`uri
Vin Aug 20, 2010 4:30 pm Scris de LiOnX

» Sa ne cunoastem
Vin Aug 20, 2010 4:15 pm Scris de LiOnX

» Cine ai fost intr'o viata anterioara?
Lun Iul 05, 2010 10:42 pm Scris de dark angel

» Poti prezice viitorul?
Lun Iul 05, 2010 10:35 pm Scris de dark angel

» Cu ce baiat din Twilight te potrivesti?
Lun Iul 05, 2010 10:30 pm Scris de dark angel

» Poezii.
Vin Iun 25, 2010 1:08 am Scris de LiOnX

» Ce spune scrisul tau despre tine?
Vin Iun 25, 2010 12:29 am Scris de LiOnX

» Alb / Negru
Joi Iun 24, 2010 12:42 am Scris de LiOnX

» Ce melodie asculti acum?
Joi Iun 24, 2010 12:35 am Scris de LiOnX

Navigare

Top postatori

Bia (143)

adikady (43)

The Role Model (41)

Yuuki Kurosu (24)

zero kiryu (23)

zalmoxis (18)

Sandra (17)

Mm<3 D.Love (14)

Aikad (13)

Twilight.Drug (11)

Parteneri

forum gratuit

ColorsScar

Distribuiţi
    zalmoxis
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 18
    Data de inscriere : 12/09/2009

ColorsScar

Mesaj Scris de zalmoxis la data de Dum Sept 13, 2009 2:08 am

Capitoul 1: Prima zii din tot restul vietzi mele.

partea 1

Evident acelasi cosmar. Evident, trezit de acelasi cosmar pe care il aveam de 7 ani incoace. Stand pe acelasi balcon, pe care din acea zii nu l-am mai vazut. Privindu-l cum moare. Sub ochii mei. Si neputand sa-l salvez. Era 6:00 dimineatza. Devenise o ora normala de trezire, pentru mine. Oricum nu puteam sa mai adorm....si pentru 2 ore, nici nu mai avea rost. Afara era inca intuneric. Soarele de-abia acum se scula si incepea sa urce pe cer. M-am imbracat si am iesit in curte. Era rece. Dar asta nu conta. Nu imi era frig in tricou. I-am pus lesa lui Otto si am desfacut lantzul. Mama inca dormea. Probabil ca nu ar fii fost foarte dezamagita oricum, daca nu ma vedea acasa cand se trezea. Era obisnuita cu plimbarea pe care o faceam aproape in fiecare dimineatza, si care lui Otto ii placea la nebunie. Ma indreptam spre parc, cu toate ca habar nu aveam unde se afla acesta. Dar instinctul si amintirile imi spuneau ca nu poate fii departe. M-am lasat ghidat de imaginile amintirilor care imi veneau in minte, si pentru prima data eram atent la loc nu la actiune. Strazile nu erau inca pline. Totusi era destula lume imbracata la costum cu diferite serviete in mana, indreptandu-se spre servici. Atmosfera era linistita. Nu erau multe masini, iar la ora asta cu atat mai putzin. Am ajuns in parc si m-am asezat pe o banca in timp ce ii desfaceam lesa lui Otto. Cum a scapat din inchisoare a luat-o la goana pe aleile parcului, si mirosind totzi copacii pe langa care trecea. Cerul era senin. Soarele iesise destuld e mult de sub pamant, cat sa nu se mai vada nicio stea. Catziva norisori pufosi si albi, se lasau purtatzi de vant pe infinitul cer. Intrasem intr-o transa plina de amintiri, cand o discutzie foarte aprinsa ma trezi. O discutzie ce se purta la mai bine de 50 de metri de mine. Era o gasca de baietzi, stransi in jurul unei fete. Ii trantisera cartzile la pamant in timp ce ea se chinuia sa le adune, si se apropiau si mai mult de ea. A fost nevoie de un singur deget, ca Otto sa fie langa mine, si m-am ridicat de pe banca indreptandu-ma spre ei. Tipa era micutza de statura, iar pe frunte si pe spate, se revarsa un par lung si blond. Galben. Galben ca soarele. Cei trei tipi incepusera sa rada si sa-si bata joc de ea. Am hotarat ca nu era cazul sa astept pana cand unul dintr ei o va rani, asa ca am intrat si eu in vorba.
    - Hmmm....cu ce va jucatzi baietzi? Opa...o fata. Mamicile voastre nu v-au invatzat sa lasatzi fetele in pace?
    - Ce vrei pispirica??? CARA-TE.
    - E...vezi tu? Aici ai intzeles gresit. Chiar nu realizezi cu cine te pui.
    Tipa ma privea ciudat, si nu o compatimem. Probabil ii se parea ca sunt nebun, avand din vedere ca eram cu cel putzin 30 de centimetri mai scund ca acei tipi.
    - Cautzi bataie???Mii se adresa „seful”, in timp ce se apropia de mine, pregatit sa am prinda de tricou si sa-mi dea un pumn.
    - OTTO!!!Aparu din spatele meu, si nu a fost nevoie decat de o saritura mai salbatica, ca sa-l puna pe tip la pamant. Era cu fatza atzintita spre el, cu totzi coltzii dezvelitzi, si cu botul la doar 2 centimetri de el. Stii...genul tau de persoana imi aduce aminte de tipicul shmecherului-fraier, care la sfarsit o incaseaza.
    - Poate vrei sa nu mai vezi soarele si maine!!
    Otto scoase un marait infricosator si tipul isi inghitzi limba. Eu eram obijnuit cu acel marait, dar pentru cei din jurul meu, suna ca urletul unui lup care sta in fatza ta.
    - Data viitoare te sfatuiesc sa itzi vezi de treba ta. Nu cred ca facea atat de mult rau ca a trecut pe aici. Ai putea sa-tzi exersezi talentele pe un stalp. Dar ca sa-tzi spun un secret, si el te-ar bate.
    Otto se dadu jos de pe el, dar nu-si schimbase infatzisarea. Tipul se ridica si se scutura.
    - Ne mai vedem noi! Spuse in timp ce ma fixa cu un deget, dar la al doilea marait al lui Otto, lasa mana jos si pleca. Ceilaltzi il urmara.
    Tipa se ridica intr-un final de jos, si incepu sa-si stranga cartzile, apoi spuse:
    - Stii....ma descurcam si singura! Nu trebuia sa faci atata caz.
    - Cu placere.
    M-am intors si m-am indreptat spre banca pe care statusem si mai devreme, lasandu-l pe Otto, sa-si continue descoperirea asupra lumii.
    - Hei tu! Ma striga ea, si m-am intors. Multzumesc!
    Se inrosii putzin, apoi o lua la fuga, iesind din parc. M-am intins apoi am mai petrecut cateva minute pe banca. Nu cred ca mai era necesar sa mai pierd timpul prin parc. Oricum nu aveam nicio sansa sa scap de prima mea zii de scoala....intr-un oras nou. Aproape. M-am ridicat de pe banca indreptandu-ma spre casa, stiind ca Otto se afla in spatele meu.

Bia
    Admin
    Admin

Numarul mesajelor : 143
    Data de inscriere : 03/07/2009
    Varsta : 25
    Localizare : Alba Iulia

Re: ColorsScar

Mesaj Scris de Bia la data de Dum Sept 13, 2009 3:25 am

deci se pare ca e vorba despre un personaj de gen mascluin
    inca nu ii stim numele, dar probabil i`l vom afla in curand
    si el s-a mutat intr-un oras nou...incepe o noua experienta
    interesant...as vrea sa aflu mai multe despre baiat

otto pare foarte infricosator daca i-a speriat pe acei tipi Wink)
    blondina nu a parut prea recunoscatoare ca a salvat-o, dar fapta lui a fost buna

prima zi de scoala...
    vai...ca imediat incepe Smile)
    poate se va reintalni cu blondina...si poate ca si "baietii rai" sunt la aceeasi scoala cu el

astept next Smile
    zalmoxis
    Young Member
    Young Member

Mesaj Scris de zalmoxis la data de Dum Sept 13, 2009 3:43 am

partea a 2-a

Am intrat pe usa. Ca de obicei mama era in living, cu cafeaua in mana, butonand in disperare in cautarea unui post interesant.
    - Neatza!
    - Neatza! Ai de gand sa te duci la scoala azi?
    - Am de ales?
    - Nu. La cat incepi?
    - La cat ma duc. Crezi ca am verificat orarul?
    - Chiar trebuie sa fac eu totul in locul tau? Lime, ai 15 ani. Descurca-te.
    - Cine a zis ca nu ma descurc? Ma descurc foarte bine, doar ca tu nu intzelegi felul in care ma descurc eu.
    - Poate fiindca esti prea „incurcat”?
    - Poate.
    Si-a dat ochii peste cap, oprindu-i asupra televizorului, si continuand cautare.
    M-am intors in camera, in sperantza ca voi reusi sa ajung azi la scoala. Ca de obicei, am pus pe mine primele lucruri pe care le-am avzut cand am deschis sifonierul, si trebuie sa recunosc ca aratam groaznic. Am schimbat tricoul din unul albastru, intr-unul verde, si blugi bleumarin inchis, in pantaloni de camuflaj. Hmm...asa mai vin de-acasa!! Ca de obicei partea cea mai complicata era parul. Nu stiu cum reuseau fetele sa se descurce zilnic cu o asemenea provocare. Sa fiu sincer erau ca nishte eroine pentru mine. Dupa piptanaturi si perieri, am facut o mishcare cu adevart revolutzioanara. Mi-am prins parul intr-un „motz”. Freza tipica mie. Nu cred ca ma mai vazu-se cineva vre-o data in afara de mama, cu o alta freza. Oricum, asta era cea mai ok dintre toate incercarile, esuate. Am aruncat cateva caiete in ghiozdan, o gama mare de marcare, shpreiuri, si creioane, care depaseau cu sigurantza noantzele cunoscute, si am tras fermoarul. Mi-am aruncat ghiozdanul pe umar si am coborat.
    - Ce mi-ai facut?
    - Pardon?
    - Las-o balta, imi fac singur...
    M-am dus in bucatarie si am inceput sa ma lupt cu doua feli de paine si una de sunca. Inca un lucru la care fetele erau nishte eroine. Am dat de cat sandwish-ului, si m-am dus in living la televizor.
    - Esti sigur ca nu intarzii?
    - Da. Nici nu ma chinui sa ajung la timp.
    - Lime....macar in prima zii fa un efort.
    - Bine.
    - Multzumesc!
    Vocea ei era chiar de apreciere, si sinceritate. Cand am terminat sandwish-ul m-am ridicat pregatit sa ies pe usa.
    - A si inca ceva. Incearca sa nu ajungi la director!
    - Incerc! Pa..
    - Pa
    Am iesit. Evadasem in sfarsit. Dar de-abia acum incepea tortura. Deja imi imaginam dialogurile: „buna, pot sa stau cu tine?”, „hei...vino sa stai cu noi”, „wow...tu esti tipul cel nou?”. Incercam sa nu ma gandesc la asta, ca sa impiedic o oarecare intoarcere la 180 de grade, cu scopul de a ma intoarce acasa.

Bia
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de Bia la data de Dum Sept 20, 2009 1:55 pm

din cate vad...mama sa nu se prea ocupa de el
    nu are acea autoritate pe care o are orice mama asupra copilului
    ea mai mult il roaga sa faca ceva...

da...cate fac fetele...si ei tot nerecunoscatori sunt si baga de vina de ce petrecem atata timp in baie aranjandu-ne; dar nu`si dau seama ca o facem pentru ei :-j

oh..vesnicele comentarii de inceput de scoala
    mai ales cand esti nou
    de fiecare data ma enerveaza chestiile astea Neutral

next:)
    zalmoxis
    Young Member
    Young Member

Mesaj Scris de zalmoxis la data de Lun Sept 21, 2009 12:23 am

multumesc mult pentru comentari Bia Very Happy de fapt mamei lui ii pasa foarte mult de el, doar ca il lasa sa fie mai independent si s astie sa se descurce in viata:D

partea a 3a

Am ajuns si in fatza scolii si……. nu eram surprins deloc. Tipicul de scoala la care de altfel ma si asteptam. O scoala cu vre-o trei etaje, facuta toata din caramizi (cel putzin pe exterior), cu un sir imens de scari ca in salile de bal, iar in fatza lor, monumet. M-am oprit cateva minute langa acea forma abstracta ce se inaltza in fatza scolii. Nu am putut cu niciun chip sa definesc forma. Am mai privit odata scoala, si dupa un oftat lung in care mi-am aplecat umerii, am inceput sa urc scarile. Toata lumea care era oprita langa balustrada, se uita la mine. Mii se parea si normal, avand in vedere ca eram „cel nou”. Am incercat sa nu dau atentzie privirilor si m-am indreptat direct spre secretariat. Culmea, l-am nimerit din prima. Am intrat, m-am prezentat, si mii sa dat o foaie pe care era notata clasa, sala, si o lista lunga cu materii si profesorii ce le predau. Sala nu era asa de greu de gasit. Era chiar la parter, fata in fata cu...cancelaria. M-am uitat pe usa sa verific din nou numarul sali, si apoi am oftat lung. Era numarul corect. Din acest moment trebuia sa incep sa ma adaptez. Am batut la usa si am deschis-o. In fatza clasei se afla o tipa, cam de varsta mamei mele, cu un par brunet, prins intr-un coc, breton, si doua suvitze rosi ce erau lasate libere, in fatza urechilor. Era ca de obicei imbracata intr-un costum rosu. Exact asa cum o vazusem ultima oara pe Red Bless. Imi zambii apoi imi facu semn sa intru. Am pasit in clasa si linistea se asternu asupra tuturor colegilor. Toti stateau drepti in banci si se uitau cu cohii cascati la mine. Deja incepeam sa disting grupele. Tocilarele, randul din mijloc, fatza; shmecherii, randul de la geam, sapate; fraierii, randul de la geam, fatza; normalii, randul e la perete. Unul singur parea sa nu faca parte dinniciun grup. Daca din toata clasa ar fii existat si grupul nebunilor, cu siguranta el ar fii fost acolo. Tipul statea pe randul de la perete in spate, in ultima banca, balansandu-se cu scaunul pe spate si sprijinindu-se cu picioarele de marginea bancii. Avea bratele cazute pe langa scaun si ma privea schitand un zambet de ingamfare.
    - Maroon, te rog sa stai frumos.
    Dadu picioarele jos, si scaunul se lovi de pamant, rupand linistea.
    - Va rog sa il salutati pe noul vostru coleg,....-in timp ce se uita pe foi- Lime. Te rog, i-a un loc.
    Nici nu m-am mai uitat daca erau si alte locuri libere si m-am dus direct langa acel tip. Am tras scaunul, si m-am asezat trantind ghiozdanul pe banca.
    - Cam plin pentru prima ta zii aici!
    Am tras usor fermoarul si am ridicat putin marginea. El trase o privire inauntru apoi ridica repede din sprancene.
    - Graffer?
    - Exact.
    Am inchis inapoi ghiozdanul si m-am intors spre el.
    - Lime.
    - Maroon.
    Am dat amandoi maina, apoi am facut un semn inventat pe moment, dar cu sigurantza pentru altzii, ar fi parut ca il facem de o viatza. Am zambit amandoi, apoi m-am facut ca am topesc in scaun, in timp ce Red continua lectzia. Tipul...Maroon, ma privii un moment apoi spuse.
    - Vopsit?
    - Natural.
    - Imposibil!
    - Posibil.
    Stiam sigur ca se referea la cele doua suvitze de un verde crud, si tzipator, care se lasau prinse in motz cu restul parului, de o parte si de alta a capului.
    Maroon dadu usor din cap ca si cum tocmai iesea din transa. M-am uitat pe foaie si ochii aprope mi-au iesit din orbite, cand am citit „ Diriginta : Red Bless”.
    - Nu se poate. Am zis eu in timp ce ma pregateam sa ma dau cu capul de banca. E pe bune? Am intrebat cautand in ochii lui, ceva care sa imi demonstreze ca secretara isi batu-se joc de mine.
    - E pe bune! Apropo, ce anume?
    I-am aratat foaia de hartie. Maroon se uita la cuvintele care ma dusesera in starea asta si apoi zambii.
    - Da, este.
    - Sunt mort.
    Mi-am lasat capul sa cada, lovindu-se cu putere de banca. Jumatate de clasa se intorsese sa se uite la mine. Dupa ce mi-au intalnit privirea, au renuntzat si s-au intors tozti cu fatza la tabla. Ma buvnit rasul si pe mine si pe Maroon. Am scos un caiet, si am inceput sa facem un mic concurs de imaginatzie pe tema graffiti-ilor. Soneria suna brusc si am tresarit usor.
    - Si pe mine ma enerveaza, spuse Maroon cu o fatza schiomonosita de sunetul asurzitor.
    - Imposibil de suportat.
    - Posibil.
    claudia_de_lioncourt
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 10
    Data de inscriere : 04/10/2009
    Localizare : BUCURESTI

Mesaj Scris de claudia_de_lioncourt la data de Dum Oct 04, 2009 11:33 pm

Ai putea sa-tzi exersezi talentele pe un stalp. Dar ca sa-tzi spun un secret, si el te-ar bate.
    La faza asta, era sa cad de pe scaun,de ras. Very Happy
    Mi-a placut foarte mutl primul capitol. Imi place cum scrii. Vreau si eu un Otto al meu. Smile Ma bucur ca salvat-o pe fata.
    Vai, ce mi-au placut schimburile de replici cu colegul... Super tare.
    Tipul...Maroon, ma privii un moment apoi spuse.
    - Vopsit?
    - Natural.
    - Imposibil!
    - Posibil.
    - Si pe mine ma enerveaza, spuse Maroon cu o fatza schiomonosita de sunetul asurzitor.
    - Imposibil de suportat.
    - Posibil.
    Foarte simpatic Lime.
    ABia astept nextul.

Ps. Sugestie : Foloseste un autocorrect pt " tz " .
    zalmoxis
    Young Member
    Young Member

Mesaj Scris de zalmoxis la data de Lun Oct 05, 2009 3:38 pm

scuze pentru "tz" mai incolo nu o sa mai apara Very Happy ma bucur ca iti place:D

part a 4-a

Am iesit amandoi din clasa si am inceput sa umblam pe coridor. Ma uitam pe numerele de pe dulapuri incercand sa il gasesc pe al meu. 23. Exact langa cel al lui Maroon. Am deschis dulapul incepand sa bag in el cateva spraiuri, marcare si sa las acolo creioanele colorate. Dulapurile de acasa erau pline pana la refuz. In timp ce stateam jumatate bagat in dulap, Maroon incepu sa comenteze.
    - O Doamne. Uitete repede, sau o sa pierzi faza cea mai importanta.
    Am scos capul din dulap, uitandu-ma in stanga si in dreapta mea. Nu vedeam nimci neobisnuit. Am intors din nou capul spre stanga sa mai verific odata, iar el ma trase de maneca dreapta.
    - Nu acolo. Aici!
    Imi facu semn cu capul inainte si atunci am intzeles care era motivul stresului lui. O fata. O fata, blonda, cu parul lung, si un breton ce ii acoperea fruntea, si ii intra usor in ochii. Doua suvitze albastre se strecurau in fatza urechilor si a bentitzei, si coborau pe langa gat. Aceasi fata pe care o intalnisem in parc in dimineatza asta. Sau sa zic, aceasi fata pe care am salvat-o?
    Tipa se indrepta spre noi cu un teanc de cartzi in bratze.
    - Salut Maroon, si bun venit......
    - Lime
    - Lime. Repeta ea. Eu sunt....se chinuii sa tzina cartzile intr-o singura mana, si reusi sa o elibereze pe cealalta, in timp ce o intindea spre mine. Bloo.
    Am dat mana usor, apoi i-a o retrase sub cartzi.
    - Aaa....pai sunt bucuroasa sa te cunosc. Esti pregatit sa dai un interviu?
    - Interviu? Pentru ce?
    - Revista scolii, intervenii Maroon.
    - E chiar necesar? am intrebat eu, incercand sa ii induc faptul ca nu aveam niciun chef.
    - Pai....da. Nu ar fii corect fatza de ceilaltzi daca tu ai scapa. Imi zambii apoi ne ocolii si isi continua drumul.
    Am privit-o amandoi cum se indeparteaza, apoi Maroon incepu:
    - Ea este....
    - Sefa redactziei, cea mai frumoasa din scoala, cea mai desteapta....?!?
    - Mda....Spuse el in timp ce lasa usor capul in jos, dezamagit ca nu l-am lasat sa faca el prezentarea.
    - De cat timp o placi?
    Ridica capul brusc si vedeam cum ii urca sangele in obraji:
    - Nu eu....
    - Las-o balta. Oricum nu ma convingi.
    Lasa din nou capul in jos. Il luasem prin surprindere, asa ca nu am insistat. Oricum nu ma interesa foarte tare, si nu era treaba mea sa ma amestec in viatza altora.
    Maroon facu dintr-o data ochii mari, si ma lipi de dulapuri.
    - Ce...??
    - Taci!!
    Am intins gatul sa vad despre ce era vorba. Tot coridoul facu la fel ca noi. Toata lumea era lipita de perete, si ori vorbea in soapta ori taceau pur si simplu. Am iesit de sub mana lui Maroon, si m-am asezat in fatza lui. Eram aproape in mijlocul coridorului. Am vazut in stanga mea o umbra care crestea din ce in ce mai mult, iar cand m-am intors, in dreapta se afla unt tip inalt cam de un 1,88. Avea tot parul albastru inchis, si ochii de exact aceasi noantza. Parul lui era facut tzepi, si un breton sofisticat, se impartzea dintr-o parte. Era imbracat intr-un tricou negru, peste care atarna un lantz greu (parea argint sau aur alb), cu un medalion imens in forma literei "K", si avea nishte blugi largi, ce acopereau skate-tzii imensi, albi. In dreapta lui se afla o tipa aproape la fel de inalta, foarte finutza, dar avea un aer de autoritate. Parul ei saten si lung, si bretonul dat in partzi de la mijloc, lasa sa iasa in evidentza, doua suvitze, din breton, si doua din par, efectiv, roz. Se portiveau perfect, ca nunatza ochilor. Parea mai degraba cyclamen, decat roz. In stanga tipului se afla un altul de aceasi inaltzime, dar brunet, cu tot parul orientat spre fatza. Un emo. Tipul statea cu bratzele incrucisate, in timp ce sprancenele erau aplecate in fatza. Era nervos. Cel cu parul albastru, ofta, apoi lasand capul pe spate, spuse:
    - Sa-l i-a careva pe asta de-aici!
    Maroon ma trase imdiat din fatza lui, si intervenii in discutzie:
    - Scuze Kevin, e nou. Nu am apucat inca sa-i spun. Dar promit ca....propozitzia ramase in aer, fiindca gasca deja se indeparta de noi, fara sa-i dea atentzie. Se intoarse spre mine si incepu sa se rasteasca. Esti nebun???? De cand ma stiu incerc sa ma fac invizibil in ochii acestui tip, si tu vii acum si strici totul.

Bia
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de Bia la data de Sam Oct 10, 2009 2:39 pm

bun..iata ca a venit si prima zi de scoala, iar Lime si-a facut deja un prieten
    cam ciudat tipul, dar daca se inteleg bine....e okay

grafitti...vai cat imi plac

tipa aia blonda...Bloo (ce nume interesant, vine de la cele 2 suvite albastre?) pare ca l-a cam pus pe jar pe Maroon
    oare o sa-i zica spuna Lime vreodata ca a salvat-o de niste tipi? Smile)

si la final apare trupa de shoc, cea care ii inspaimanta pe toti?
    bietul Maroon, e speriat rau de tot
    dar totusi, Lime doar le-a stat in fata...de ce Maroon e acela care se simte amenintat?

next:)
    claudia_de_lioncourt
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 10
    Data de inscriere : 04/10/2009
    Localizare : BUCURESTI

Mesaj Scris de claudia_de_lioncourt la data de Sam Oct 10, 2009 3:47 pm

Dulapul nr 23 ; imi aminteste de un un film pe care l-am vazut de curand, cu Jim Carrey. Ok, stiu ca n-are legatura, dar e interesant ca ai ales tocmai nr acesta. Razz
    Oo, deci Bloo este sefa redactiei de la revista scolii. Wink Super.
    Imi place ca lui Lime nu-i e teama de " trupa de soc " , cum a zis Bia. Razz Daca a salvat-o pe Bloo de tipii aia, n-o sa-i fie frica de scolarii astia. Ar trebui sa-i povesteasca lui Maroon, dar cred ca o sa-l faca mincinos...
    Next.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Noi 21, 2017 9:42 pm