Fantasy-World

Lumea imaginatiei tale

Ultimele subiecte

» ID`uri
Vin Aug 20, 2010 4:30 pm Scris de LiOnX

» Sa ne cunoastem
Vin Aug 20, 2010 4:15 pm Scris de LiOnX

» Cine ai fost intr'o viata anterioara?
Lun Iul 05, 2010 10:42 pm Scris de dark angel

» Poti prezice viitorul?
Lun Iul 05, 2010 10:35 pm Scris de dark angel

» Cu ce baiat din Twilight te potrivesti?
Lun Iul 05, 2010 10:30 pm Scris de dark angel

» Poezii.
Vin Iun 25, 2010 1:08 am Scris de LiOnX

» Ce spune scrisul tau despre tine?
Vin Iun 25, 2010 12:29 am Scris de LiOnX

» Alb / Negru
Joi Iun 24, 2010 12:42 am Scris de LiOnX

» Ce melodie asculti acum?
Joi Iun 24, 2010 12:35 am Scris de LiOnX

Navigare

Top postatori

Bia (143)

adikady (43)

The Role Model (41)

Yuuki Kurosu (24)

zero kiryu (23)

zalmoxis (18)

Sandra (17)

Mm<3 D.Love (14)

Aikad (13)

Twilight.Drug (11)

Parteneri

forum gratuit

Seria Twilight.

Distribuiti

Z e t.
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 8
    Data de inscriere : 03/07/2009

Seria Twilight.

Mesaj Scris de Z e t. la data de Sam Iul 04, 2009 1:44 am

Twilight - Amurg [Prima carte a seriei].
    Rezumat: Isabella Swan nu are parte de prea multa distractie de cand s-a mutat din insorita Arizona in Forks, un orasel in care ploua mai tot timpul. Dar cand se indragosteste de chipesul si misteriosul Edward Cullen, despre care colegii spun ca ar fi... vampir, viata ei ia o intorsatura total neasteptata! Edward este la randul lui atras de Bella, dar si de mirosul sangelui ei, asa ca fiecare apropiere de iubita lui e in acelasi timp o placere si un chin teribil – daca Edward isi pierde capul pentru o clipa, Bella isi pierde viata...

New Moon - Luna Noua [A doua carte a seriei].
    Rezumat: Pentru Bella Swan un singur lucru este mult mai important decat insasi viata ei: Edward Cullen. Dar a fi indragostita de un vampir este chiar mai periculos decat ar putea ea sa-si imagineze. Edward a salvat-o deja pe Bella din ghearele unui vampir periculos, dar acum relatia lor cutezatoare ii pune in pericol pe toti cei dragi lor si cei doi isi dau seama ca necazurile abia acum incep... Toti cititorii cuceriti de bestsellerul lui Stephenie Meyer Amurg sunt dornici sa afle cum se va desfasura in continuare povestea celor doi neobisnuiti indragostiti. Si nu vor fi cu siguranta dezamagiti. In Luna Noua, lui Stephenie Meyer ii reuseste din nou o irezistibila combinatie dintre dragoste si suspans intr-o palpitanta poveste cu vampiri si nu numai.

Eclipse - Eclipsa [A treia carte a seriei].
    Rezumat:
    Aventurile muritoarei Bella si ale vampirului Edward continua in romanul ECLIPSA. Prietenia Bellei cu varcolacul Jack nu este deloc pe placul lui Edward, dar primejdia in care se afla Bella, ameninata de Victoria si de vampirii nou-nascuti creati de aceasta, ii apropie pe Edward si pe Jack si duce chiar la o alianta intre vampiri si varcolaci. Bella sufera neputand raspunde iubirii lui Jack, dar trebuie sa-si urmeze pasiunea si fie impreuna cu Edward oricat de mare ar fi pretul pe care trebuie sa-l plateasca. Pentru asta insa trebuie sa rupa legaturile cu lumea oamenilor, pas pentru care nu este inca pregatita. Zbuciumul din inima Bellei, iubirea nemarginita a lui Edward si umanitatea varcolacului involbureaza de pasiune acest roman in care nu intamplator personajele se regasesc in trairile eroilor din La rascruce de vanturi.

Breaking Dawn - Zori de Zi [Ultima carte a seriei].
    Rezumat: Atunci cand iubesti persoana care te ucide, nu mai ai de ales. Cum poti sa fugi, cum poti sa lupti, când asta i-ar face rau persoanei iubite? Daca viata ta ar fi tot ce ai putea sa-i daruiesti celui iubit, cum ai putea sa nu i-o dai? Daca ar fi cineva pe care l-ai iubi cu adevarat? A fi irevocabil indragostita de un vampir reprezinta pentru Bella Swan atat fantezie cat si cosmar, impletite intr-o realitate extrem de periculoasa. Pe de-o parte este pasiunea ei intensa pentru vampirul Edward Cullen si pe de alta parte legatura stransa dintre ea si varcolacul Jacob Black, iar Bella a fost nevoita sa îndure un an plin de tentatii tumultuoase, pierderi si lupte acerbe între rivali pentru a ajunge la deznodamantul dorit. Decizia ei iminenta de a alege fie intunecata, dar seducatoarea lume a nemuritorilor, fie o viata simpla de muritoare reprezinta acum firul de care atarna soarta a doua triburi. Alegerea ei a declansat insa si o serie de evenimente neasteptate ce vor avea, probabil, consecinte inimaginabile. Iar viata Bellei ar putea fi distrusa pentru totdeauna. Mult asteptatul final al ciclului „Amurg“, Zori de zi, ne dezvaluie in sfarsit secretele si misterele din aceasta poveste uimitoare care a incantat milioane de oameni.

Bia
    Admin
    Admin

Numarul mesajelor : 143
    Varsta : 24
    Localizare : Alba Iulia

Re: Seria Twilight.

Mesaj Scris de Bia la data de Sam Iul 04, 2009 3:27 am

"Amurg" am citit-o :X am mers pana la Petrosani sa o cumpar ca in Alba nu am gasit-o Smile)
    in seara asta am vazut in vitrina unei librarii "Zori de zi" si am ramas cu ochii acolo cateva secunde sa ma asigur ca e ceea ce cautam:))

am inteles ca si restul sunt la fel de interesante, o sa incerc pe cat posibil sa le iau pe toate

Twilight.Drug
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 11
    Data de inscriere : 06/07/2009
    Localizare : Acolo unde ma duce gandul, unde se termina pamantul si mai concret in Orasul fara suflete.

Mesaj Scris de Twilight.Drug la data de Lun Iul 06, 2009 4:07 am

Le-am citit pe toate. Sunt pur si simplu adorabile, ca nise droguri dau dependenta. Mi-a trebuit ceva timp sa ma detasez Very Happy Si ma simt mai bine ca la noi nu a scris crudul "The End" ne da speranta ca povestea nu s-a terminat, cel putin asa gandesc eu.
    Personajele sunt destul de complexe, mai ales Edward. Actiunea e destul de complexa, iar in prima rasturnarile de situatii.
    Oricum, mi-a placut.

Sandra
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 17
    Data de inscriere : 20/08/2009
    Localizare : Taramul Viselor

Mesaj Scris de Sandra la data de Joi Aug 20, 2009 12:34 am

Am citit toata seria si pe ungureste si in romana (acum o caut in spaniola) si mi-a placut foarte mult.Pacat ca Stephanie Meyer nu a terminat cartea "Midnight sun" cartea a 5-a din punctul de vedere al lui Edward.Am citit primele 12 capitole pe care le-a scris si mi-au placut...poate mai mult decat Twilight...Acum ma voi apuca de "The Host"...

adikady
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 43
    Data de inscriere : 08/08/2009

Mesaj Scris de adikady la data de Joi Aug 20, 2009 8:18 pm

eu tocmai m-am apucat de amurg,in format electronic-este super tare cartea,dar unde pot gasi oare celalalte carti?in special luna noua si eclipsa?stie cineva daca le pot gasi tot in format electronic?

Yuuki Kurosu
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 24
    Data de inscriere : 25/08/2009
    Varsta : 20
    Localizare : Unde nu te astepti...

Mesaj Scris de Yuuki Kurosu la data de Mar Aug 25, 2009 12:56 pm

Cartile sunt forte reusite si merita citite.Mai nou am facut rost de „Soarele de la miezul noptii” a cincea carte care este povestita din perspectiva lui Edward.Cine o vrea sa-mi un MP!

icm20
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 8
    Data de inscriere : 07/09/2009

Mesaj Scris de icm20 la data de Lun Sept 07, 2009 2:40 am

Cartile sunt bune, insa si-au cam pierdut esenta din cauza traducerii. Nu spun ca nu au fost traduse bine sau ceva de genul, insa asta se intampla de multe ori cu traducerile. Ideal ar fi sa citesti fiecare carte in limba in care a fost scrisa, dar ...
    In orice caz, personajul meu preferat nu e Edward nici Jacob ( desi pentru un moment l-am adorat pentru sarutul acordat Bellei) si in nici un caz Bella (mi se pare plictisitoare), ci Alice . Modul in care o descrie Stephanie ma face sa cred ca e fiinta ideala. Si evident , Ashley Green a ajutat mult .

stefy_flor2008
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 1
    Data de inscriere : 04/11/2009

midnight sun

Mesaj Scris de stefy_flor2008 la data de Mier Noi 04, 2009 1:23 am

Mi-asi dori si eu "Soarele de la miezul noptii", Kuuki Kurosu daca ai putea sa mi-l trimiti.Pls!!! Exclamation

Ancuuu
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 5
    Data de inscriere : 07/11/2009
    Varsta : 20
    Localizare : Baia Mare

Mesaj Scris de Ancuuu la data de Sam Noi 07, 2009 6:09 pm

Tocmai am terminat de citit "Zori de zi", varianta in romana, dar am citit si "Breaking Dawn" in engleza.
    Yuuki Kurosu, te rog sa imi trimiti si mie "Soarele de la miezul noptii" daca poti, dar chiar nu stiu cum ai putut face rost de el avand in vedere ca pe internet arata ca e doar in stadiul de schita. Oricum, te rooog mult, daca ai timp s-a mi-l dai si mie.
    Despre cartile Amurg, am numai cuvinte de lauda, Stephanie Meyer, esste cu adevarat talentata. Pe langa seria amurg, va mai recomand si "The Hous", tot de acea autoare, tradus in romana "Gazda" este o carte de nota 10 si vo recomand. Nu stiu daca a aparut si in Romania, am citit-o in engleza, cumparata de pe un vapor cu destinatia Anglia, dar cand apare, chiar ar trebui sa o cititi.
    Cea mai putina actiune mi s-a parut in "Eclipsa" aproape nimic interesant, doar o mica particica pe care am pus-o intre doua semne de carte.
    Va recomand Seria Amurg si sa vedeti filmul "Twilight" si "New Moon" care apare in 20-27 Noiembrie a anului acesta.

love.!z.dead
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 3
    Varsta : 21
    Localizare : arad

Mesaj Scris de love.!z.dead la data de Sam Noi 07, 2009 7:03 pm

Si eu le-am citit pe toate si personajul meu preferat e oarecum Renesmee, chiar daca apare doar in "Zori de zi".Pare adorabila.Chiar mi-ar placea sa citesc si "Soarele de la miezul noptii".Am o obsesie pentru seria "Amurg"... Very Happy M-am apucat si eu sa scriu niste carti da' nu stiu dak intradevar is destul de interesante...Prietenii ma implora ca atunci cand le voi termina sa le public, dar mie nu mi se pare o idee prea buna.Voi ce parere aveti?

Bia
    Admin
    Admin

Numarul mesajelor : 143
    Varsta : 24
    Localizare : Alba Iulia

Mesaj Scris de Bia la data de Joi Noi 12, 2009 6:18 pm

pai in primul rand va trebui sa le duci la un editor pentru a le citit
    si daca el considera ca merita publicate, atunci nu ai nimic de pierdut Wink

love.!z.dead
    Young Member
    Young Member

Numarul mesajelor : 3
    Varsta : 21
    Localizare : arad

Mesaj Scris de love.!z.dead la data de Lun Noi 30, 2009 1:07 am

mersi.am sa tin cont

Continut sponsorizat